+90 850 885 25 31 Info@dubaitatili.com   

Dubai Hakkında

Dubai’de ne giyileceğinden ne zaman gidileceğine ve yanınıza ne alınacağına kadar Dubai hakkında her şey

Burada Dubai hakkında bilgiler, rakamlar ve seyahat edenler için temel bilgiler bulunmaktadır.

Çok daha fazla bilgi ve merak ettiğiniz her şey için bizlere info@dubaitatili.com mail adresimizden ya da çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz. 

Para birimi: Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi.  $ 1 ABD doları = 3.66 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi (AED).

Saat: GMT + 4. ( Türkiye ile +1 saat farkı )

Elektrik: 220/240 v; prizler üç pimlidir. ( Türkiye’de kullandığınız elektronik eşyalar için harici adaptör gerekmektedir. )

Hava: Sıcaklıklar kışın (Aralık-Mart) gece en düşük sıcaklık olan 10°C’den yaz ortasında (Haziran-Ağustos) gündüz en yüksek sıcaklık olan 49°C’ye kadar değişiklik gösterir. Ziyaret etmek için en iyi zaman plajda uzun, rahat gündüzler ve dışarıda ılık geceler için kusursuz ısı seviyesine sahip olan Ekim-Nisan ayları arasıdır.

Aşılar: Hiçbir özel aşıya ihtiyaç yoktur.

Vizeler: İngiltere, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve çoğu Batı Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri vatandaşlarına geldiklerinde ücretsiz olarak 30-gün uzatılabilir ziyaret vizesi verilir. Türk Vatandaşları, sayfamız üzerinden vize başvurusu gerçekleştirebilirler.

Duty Free: Havaalanında bagaj alım bantları yanında faydalı bir Duty Free mağazası vardır. Gelenlerin 400 sigara veya 250 gram cigar, 200 ml parfüm ve dört litre şarap veya alkollü içecek hakları bulunur.

Uyuşturucu ve alkol: Uyuşturucu yasaktır ve ilgili cezalar çok serttir; lisanslı restoran, bar ve kulüplerde alkol servisi yapılır ancak şehir içinde satın alınamaz. Alkollü araba kullanmak kabul edilemez bir durumdur ve suçlular için çok ağır cezaları vardır.

Giyim: Bol pamuklu kıyafetler günün sıcağında şapkalarla birlikte yıl boyu güneşli iklime en uygun kıyafetlerdir. Kış akşamları şaşırtıcı derecede serin olabilir ve aşırı havalandırma için hazırlıklı gelmek en iyisidir. Dubai genellikle hoşgörülü olsa da, şehirde mütevazi giyinmelisiniz ve özellikle Ramazan sırasında daha uzaklara gidildiği takdirde uzun etekler veya pantolonlar ve kısa kollu kıyafetler gereklidir.

Toplum içinde davranış: Toplum içinde temkinli davranılmalıdır – sarhoşluk ve aleni yakınlık gösterileri Müslüman kültürü için yakışıksızdır ve yasa dışıdır.

Güvenlik: Dubai çok düşük suç oranlarıyla dünyadaki en güvenli şehirdir ve bu da şehirde dolaşmanın oldukça güvenli olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Dubai büyük bir dünya şehridir ve sağduyulu önlemlere dikkat edilmelidir. Kadınlar kenti tek başına keşfetmekte pek sorun yaşamazlar. Ancak yine de, mütevazi bir giyim anlayışı şehrin daha geleneksel bölümlerinde gereksiz dikkat çekilmesini önleyecektir.

Şehirden çöle, Dubai’de sizi neler bekliyor ve Dubai’ye nasıl gidilir.

Genellikle sadece Dubai olarak bilinse de, şehir aynı isimdeki emirliği oluşturan uçsuz bucaksız çöl alanının sadece bir bölümüdür. Burada şehir ve çevresindeki bölgenin ana bölümleri ve buralarda neler bulacağınız yer almaktadır.

Körfez

Körfez’in (Khor Dubai) uzun ve tembel S’si, çevresinde kentin büyüyüp geliştiği ve kendine özgü yönlerinin çoğunu oluşturan ana damardır. Sularında sürekli ticaret, balıkçılık ve turist tekneleri sefer yapar.

Dubai’yi hızla yeniden şekillendiren yol ve inşaat çalışmalarına rağmen, Körfez Dubai’de en karakteristik alanlardan biri olarak kalmayı başarmıştır ve işlek bir suyolu olmayı sürdürür.

Deira

Dubai’nin bu bölümü geleneksel ile moderni karıştıran gerçek anlamda eklektik bir yapıya sahiptir. Batı tarafında çarşı alanı bulunmaktadır, burası ucuz lokantaların her tür mal satan, dolup taşan dükkanlarla dar pasajlardan oluşan kalabalık bir mahalledir.

Deira’da daha doğuda ve Körfez’in kıyısı boyunca kargolarını yükleyip boşaltan antik yelkenlileribulacaksınız. Bunların yanında, Deira’nın gelişen iş bölgesinin ışıldayan cam ve çelik kuleleri gibi çarpıcı binalar yükselir. Dubai’nin bu bölgesindeki ilgi çekici noktaları arasında Deire Şehir Merkezi alışveriş merkezi, Dubai Creek Golf & Yacht Club, tenis stadyumu, Century & Irish Village ve daha da çok mağaza, restoran ve eğlence yerine sahip Dubai Festival Merkezi yer almaktadır.

Bur Dubai

Canlı Bur Dubai bölgesi mükemmel rüzgar kuleli Al Fahidi Tarihi Bölgesi (eski ticaret merkezi) dahil olmak üzere Dubai’nin bazı en eski binalarının bulunduğu yerdir.

Bur Dubai devlet işlerinin kararlaştırıldığı Divan’a (Hükümdarın ofisi) ev sahipliği yapar. Eski bir kale olan şimdiki Dubai Müzesi şehrin gelişiminin izini sürer. Canlı bir ticaret merkezi, tekstil çarşısı, elektronik mağazalarıyla dolu bir sokak ve birçok yerleşim yerinin yanı sıra Körfez boyunca birçok açık hava lokantası ve nargile kafesi vardır.

Oud Metha

Oud Metha Dubai’nin ağırlıklı olarak yerleşim alanıdır fakat bir dizi rekreasyonel ve eğitim olanaklarının da bulunduğu yerdir. Antik Mısır’ın görkemli reenkarnasyonunda, yani Wafi City’de şık mağazalar, yakındaki Piramitler’de mükemmel lokantalar, bitişiğindeki Raffles Dubai Hotel’de bazı ciddi anlamda sofistike barların yanı sıra Lamcy Plaza’da ek mağazalar yer almaktadır.

Bowling, buz pateni, teleferik gezileri, Wonderland Theme and Water Park veya Al-Boom Tourist Village’da günlük akşam yemeği yelkenli gezileri arasından seçiminizi yapın.  Dubai’nin bu bölümünde aynı zamanda, son teknoloji bir medikal tesis olan Dubai Sağlık Şehri bulunmaktadır.

Sheikh Zayed Road

Ticaret Merkezi Kavşağından güney-batıya Abu-Dabi istikametinde ilerlerken kıyıya paralel olarak ünlü 12- şeritli Sheikh Zayed Road bulunur. Çarpıcı krom ve camdan otel, alışveriş merkezleri, ofis ve apartman bloklarıyla sıralanmış olan mimari, bizlere göz kamaştırıcı bir zenginliği ve çarpıcı tüketimi anlatır.

Dubai’nin finansal merkezine ev sahipliği yapan kapı şekliyle farklılaşmış DIFC (Dubai International Finance Centre) ve Dubai Fıskiyesi ile çevrelenmiş dünyanın en yüksek binası, baş döndürücü Burj Khalifa’yı da içeren sayısız rekor kıran yeni oluşumlar Dubai’nin bu bölgesinde yaygınlaşmaktadır.

Jumeirah ve Satwa

Jumeirah kaliteli bir yaşam için gereken tüm olanaklarla dolu zengin bir banliyödür: arzulanan mülkler, sanat galerileri, butikler, hoş parklar ve güzel insanlar. Dubai’nin bu bölümü hali vakti yerinde bayan sakinlerinin bazılarının Jumeirah Jane grubu olarak adlandırıldığı gelişmekte olan bir pembe dizi semtidir.

Burada alışveriş merkezi ve güzellik salonu bolluğunun yanı sıra çok sayıda güzel cafeler bulunmaktadır. Jumeira Beach Park bronzluğu pekiştirmek için uygun bir yer sunarken yoğun bir bisiklet yolu plaj boyunca uzanır. Yakındaki Safa Park vahası yeşil ve gölgelik bir ortamda panayır yeri turları ve spor olanakları sağlar.

Buna karşılık, tekstil dükkanları ve mükemmel terzileri ile iyi bilinen bitişikteki Satwa daha mütevazi ve otantiktir. Ancak eski Dubai’nin bu bölgesi bile Dubai’nin başlıca gayrimenkul değerine sahip olduğundan radikal bir yeniden yapılanma planlamaktadır. Sonsuza kadar değişmeden önce burayı şimdi görün. Ve orada olduğunuz sürede, 2nd December Yolu (eski adıyla Al Dhiyafah Yolu) boyunca Perşembe ve Cuma geceleri olan trafik gösterisi bir göz atmaya değerdir.

Umm Suqeim ve Al Sofouh

Çok sayıda gelişen lüks yerleşim projeleri, seçkin beş yıldızlı tatil beldeleri ve liste başı ilgi çekici yerler ‘çığır açan’ ifadesine yeni bir anlam getirmekle meşgul olsa da Batı kıyısının güney tarafı Dubai’nin kalbinden uzağa tamamen değişik bir dünyaya götürür.

Umm Suqeim;Burj Al-Arab, Wild Wadi ve Jumeirah Beach Hotel ile gurur duymaktadır. Daha güneyde ve zarif One & Only Royal Mirage’ı barındıran Al-Sufouh yüksek profile sahip Madinat Jumeirah ve Dubai Marina gelişimi arasına sıkışmıştır ve insan yapımı Palm Jumeirah projesinin girişini kontrol eder.

Yeni Dubai

Yabancıların mülk sahibi olmasına ilk izin verilen bölgelerden biri olan Yeni Dubai birkaç mütevazi yerleşim gelişiminden Dubai Marina ve 200’ün üzerinde yüksek katlı tesisleri ile Jumeriah Lake Towers’ı kapsayacak şekilde büyümüştür. İç kısımlarda, göller, çayırlıklar ve golf alanları ile çevrilmiş alçak yerleşim alanları yer alır. *

  • Kaynak Emirates.com
Hi, How can I Help