Dubai Otelleri


DUBAİ’DE NEREDE KALINIR? MERKEZDEKİ EN İYİ 5 BÖLGE & OTELLER

Dubai’de konaklama yapabileceğiniz 5 bölge var. Bunlar:

Göz alıcı plajları ile ünlü Jumeirah,

Dünyanın en yüksek binası Burj Khalife’nin içinde yer aldığı Downtown,

Kentin tarihi dokusunu yakından gözlemleyebileceğiniz Bur Dubai,

Canlı, lüks ve modern olanakların iç içe olduğu Dubai Marina ve Palm Cumeyra,

Havaalanına yakın, şehrin eski finans merkezi olan Deira.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. 

1. Jumeirah


Dubai tatili sırasında göz alıcı plajlara bir adım uzaklıkta olacağınız bir konaklama bölgesi arıyorsanız, popüler kıyı yerleşimi Jumeirah sınırları içerisindeki oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

“Dubai’de nerede kalınır?” merakı içerisindeki gezginlerin genelde ilk baktıkları bölge olan Jumeirah, başlangıçta lüks villaların inşasına ayrılmış.

Planlanan konut projelerine ek olarak zaman içerisinde kafelerin, sanat galerilerinin, butiklerin ve kentteki yegâne halk plajının yapımlarının tamamlanmasının ardından hem yerel halk hem de gezginler için vazgeçilmez bir yer haline gelmiş.

Khor Dubai’nin (Dubai Koyu) batısından başlayan ve resort otelleri, plaj kulüpleri, birçok Batılı expatın da aralarında bulunduğu kalburüstü kesimin yaşadığı lüks mahalleleri ile ünlü Jumeirah, aynı zamanda 7 yıldızlı Burj Al Arab’a ev sahipliği yapıyor. Otelin üzerinde yükseldiği yapay adanın biraz açığında Palm Jumeirah ve World Island bulunuyor.

Jumeirah’ın kuzeyinde kültürel açıdan zengin Diera (Eski Dubai), batısında ise ihtişamlı gökdelenleri ve Avrupa tarzı yaşam kalitesi ile dikkat çeken Dubai Marina bulunuyor.

Aileniz ile birlikte Jumeirah’ta geçireceğiniz tatil günlerinizde eğlenmek istediğinizde Al Wadi Park’a gidebilirsiniz. Yerel mimariye ilgi duyuyorsanız, Jumeirah Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ilık, turkuaz renkli suları ve beyaz kumlarla kaplı olması nedeniyle kullanıma açıldıktan kısa süre sonra gezginlerin gözdesi haline gelen Jumeirah Plajı başta olmak üzere bölgenin kıyı kesiminde deniz keyfi yapabileceğiniz birçok alan bulunuyor. Dilerseniz bölgenin kendi adını taşıyan halk plajı dışında aynı amaç doğrultusunda Umm Suqeim’i de tercih edebilirsiniz.

Jumeirah’ta zengin içerikleri ile sizleri memnun edecek alışveriş merkezlerini, mağazaları, restoranları ve kafeleri bolca bulacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle Burj Al Arab ile Medinat Jumeirah arasında kalan bölgedeki tesislerden birinde konaklarsanız, Jumeirah’ın konuklarına sunduğu fırsatlara zahmetsizce ulaşabilirsiniz.


Jumeriah Bölgesindeki En Popüler Oteller

Metropolitan Hotel Dubai (★★★★) Jumeirah Plajı’na 2,6 km uzaklıkta yer alan güzel ve ekonomik bir tesis.


Four Seasons Resort Jumeirah Beach (★★★★★) Özel plajı, 2 açık yüzme havuzu ve gösterişli spa alanı bulunan 5 yıldızlı, lüks bir otel.Burj Al Arab Jumeirah (★★★★★) Dubai’nin en önemli simgelerinden olan Burj Al Arab, deniz kenarında, ziyaretçilerine ultra lüks konaklama hizmeti sunuyor.


Jumeirah Beach Hotel (★★★★★) Dubai’de nerede kalınır, şöyle deniz kenarında çok lüks hizmet veren bir yer olsun diyenler için oldukça güzel bir seçenek.
2. Dubai Merkezi (Downtown – Burj Khalifa)


Günümüzde üst düzey konaklama seçenekleri ile “Dubai’de nerede kalınır?” sorusuna cevap arayan gezginlerin odaklandıkları ikinci yerleşim bölgesi konumundaki Dubai Merkezi, eskiden bir ordu üssüne ev sahipliği yapıyormuş.

Bölgenin turistik açıdan popüler hale gelmesinde birbiri ardına tamamlanan lüks konut projelerinin payı oldukça fazla. Bu projelere ek olarak Dubai gezilecek yerler listemizin en önemli duraklarından biri olan, dünyanın en uzun binası Burj Khalifa’nın, en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall’un ve fıskiyesi Dubai Fountain’ın varlığı da Downtown Dubai’yi gezginler için keyif dolu anlar yaşayabilecekleri ideal bir konaklama bölgesi haline getiriyor.

Burj Khalifa da dâhil olmak üzere Dubai’nin merkezinde faaliyet gösteren oteller, konuklarına ultra lüks olanakların yanı sıra eşsiz kent manzarası sunuyor.

Bölgedeki birçok tesis yüksek fiyatları ile sadece belirli bir kesime hitap ediyor. Ancak iyi bir araştırma ile Dubai’nin kalbinde uygun fiyatlı konaklama tesisi rahatlıkla bulunabiliyor.

Sheikh Zayed Yolu, sadece Dubai denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olmakla kalmayıp aynı zamanda kentin merkezinde konaklamak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri bölgelerin de başında geliyor. Karama ve Bur Dubai’nin batısından başlayan yol, neredeyse tüm Dubai’yi dolaşıyor.

Downtown Bölgesindeki En Popüler Oteller

Rove Downtown (★★★) Dubai’de nerede kalınır, şehrin merkezinde, şöyle ekonomik bir otel olsun diyenler için oldukça uygun bir tesis.

Ramada Downtown Dubai (★★★★) Burç Halife ve Dubai Çeşmesi manzarasına sahip, 4 yıldızlı oldukça popüler bir otel.


Roda Al Murooj Hotel (★★★★★) Dubai Mall ve ünlü Burç Halife’nin karşısında yer alan 5 yıldızlı otel, büyük bir yüzme havuzu bulunan yemyeşil bahçesiyle hizmet veriyor.


Armani Hotel Dubai (★★★★★) Eğer konaklama bütçeniz müsaitse ve unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz dünyanın en uzun binasında yer alan bu otelde konaklayabilirsiniz.3. Bur Dubai


Aklınızı kurcalayan “Dubai’de nerede kalınır?” sorusunun yanıtı olarak tarihi dokusunu kaybetmemiş bir bölge ilginizi çekerse kentin adını taşıyan koyun güney kısmında yer alan Bur Dubai‘deki otel seçeneklerini de araştırmanıza dâhil edebilirsiniz.

19. yüzyılın başında yerleşimin başladığı ilk bölge olma özelliği taşıyan semt, hem Dubai’nin tarihini hem de gündelik yaşamını merak eden gezginlere birçok fırsat sunuyor. Bölgede konaklarken zamanınızın bir bölümünü nehirdeki trafiği izlemeye, yöresel yemekleri tatmaya ve el işçiliği hakkında fikir edinmeye ayırabilirsiniz.

Eski binalarda faaliyet gösteren kafeleri ve baharat pazarı ile dikkat çeken Bur Dubai’de yerel halk geçimlerini ilk başta sadece balıkçılıkla sağlıyormuş.

Zaman içerisinde liman aracılığıyla bölgedeki diğer emirlikler ve ülkeler ile ticari ilişkiler kuran girişimciler, artan gelirleri doğrultusunda kentin bu kesiminde ikamet edecekleri göz alıcı konutlar inşa ettirmiş. Bu binaların büyük çoğunluğu bugün de varlıklarını koruyor.

Dubai Deresi’nin kenarındaki tarihi yerleşimin özellikle Al Fahidi Bölgesi’ne giderseniz, birçok eski yapıyı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Hatta Dubai Müzesi’nde sergilenen zengin koleksiyonu inceleyerek, eskiden bir balıkçı köyü olan Dubai’nin geçmişi hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Otantik atmosfere sahip yerleşimin dere ile Büyük Camii arasında kalan kısmında ise yerel kültüre ait figürlerle süslü hediyelikleri bulabilirsiniz.

Bur Dubai Bölgesindeki En Popüler Oteller

Rove Healthcare City (★★★) Dubai Mall ve Kite Plajı’na her gün ücretsiz servisin bulunduğu, 3 yıldızlı, ekonomik ve güzel bir otel.


Four Points by Sheraton Downtown (★★★★) Dünya Ticaret Merkezi’ne 2 km mesafede yer alan şehrin en popüler otellerinden bir tanesi.Ramada Jumeirah Hotel (★★★★) Modern ve şık odaları ile dikkat çeken bu 4 yıldızlı otel, şehrin merkezinde uygun fiyatlı bir yerde konaklamak isteyenler için ideal.


Grand Hyatt Dubai (★★★★★) 13 restoran ve eğlence seçeneğiyle hizmet veren bu güzel otel, Dubai’de nerede kalınır, merkezde lüks bir otelde konaklamak isteyen gezginlere göre.


4. Dubai Marina ve Palm Cumeyra


İnternet Kent’in ve Medya Kenti’nin de yer aldığı kıyı şeridine ulaşımı sağlayan yolun üzerinde bulunan Dubai Marina, faaliyete geçtiği 2003 yılından bu yana iş dolayısı ile şehre gelen yabancıların ikamet ettikleri bölge konumunda.

Sosyal açıdan canlı, lüks ve modern olanakların iç içe olduğu bir bölgede konaklamak isteyen gezginlerin akıllarındaki “Dubai’de nerede kalınır?” sorusuna en net yanıt olarak öne çıkan marina, Jumeirah Beach Residence’ın hemen güneyinde yer alıyor.

Kentteki en yüksek ikinci bina olan Prenses Kulesi’ne ev sahipliği yapan Dubai Marina’da atmosfer, akşam saatlerinde ve hafta sonu canlanıyor. Burada gerçekleştirilen etkinlikler ve kurulan pazarlar, yerli halk ile yabancıların kaynaşmalarını sağlıyor.

Etkinliklere katılmak ve pazarları gezmek dışında yapay olarak oluşturulmuş uzun bir plajın paraleline yerleştirilen marinada yürüyüş yaparak ya da konakladığınız otelden Palmiye Adaları’nın dikkat çekici manzarasını izleyerek vakit geçirebilirsiniz.

Bölgede ayrıca üst düzey hizmet kalitesine sahip çok sayıda restoran, bar ve alışveriş mekânı bulunuyor. Tabii konu alışveriş olunca birçok gezgin önceliği Dubai Marina Mall’a veriyor.

Marina bölgesinden daha da sakin bir atmosfer arayışına girerseniz, tamamen turistik faaliyetlere ayrılmış olan Palm Cumeyra’daki oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

3 farklı lokasyonda inşa edilen Palmiye Adaları’nın 2014 yılı sonlarında yapımı tamamlanan görkemli üyesi; konularına lüks oteller, eşine az rastlanır güzellikte deniz manzarası, zengin su sporları olanakları ve bembeyaz kumlar ile kaplı uzun bir plaj sunuyor. Palmiye şeklindeki ikonik yapay adanın tek dezavantajı merkeze uzak oluşu.

Dubai Marina yakınlarında konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer yer ise Jebel Ali. Yerleşimin sınırları içerisinde ayrıca görkemli Palmiye Adaları projesinin bir diğer parçası olan Palm Jebel Ali bulunuyor.

Dubai Marina Bölgesindeki En Popüler Oteller

Rove Dubai Marina (★★★) Eğer Dubai’nin en popüler noktalarının birinde, ekonomik bir otelde konaklamak isterseniz bu otel güzel bir seçenek olabilir.


Dubai Marriott Harbour Hotel (★★★★) Önemli turistik mekanlar, plajlar ve iş merkezleri sadece birkaç adım uzaklıkta yer alan 4 yıldızlı popüler bir otel.Wyndham Dubai Marina (★★★★) Dubai Marina, Umman Denizi ve Dubai Marina’nın nefes kesen manzaralarına sahip, 4 yıldızlı güzel bir otel.


Five Palm Jumeirah Dubai (★★★★★) Özel plaj alanına sahip, biri 55 metre uzunluğunda olan 5 adet açık yüzme havuzu bulunan lüks bir otel.


Atlantis The Palm, Dubai (★★★★★) Dubai’de nerede kalınır, parası önemli değil, şehrin en güzel yerinde, lüks bir otel olsun diyenlerin tercih edebilecekleri en güzel otellerden bir tanesi.


5. Deira


Eğer hem havalimanına hem de meşhur açık hava pazarlarına yakın olmayı amaçlıyorsanız, “Dubai’de nerede kalınır?” araştırmanızda Deira otellerine öncelik tanıyabilirsiniz. Üstelik Dubai’nin eski finans merkezindeki konaklama tesisleri, diğer bölgelerdeki türdeşlerine göre daha uygun seviyelerdeki gecelik oda fiyatları ile tanınıyor.

Dubai Deresi’nin doğusunda yer alan Deira’da lüks oteller kıyı şeridinde faaliyet gösteriyor. Yerleşim bölgesinin iç kesimlerine doğru ilerlendiğinde ise, az önce bahsettiğim gibi, daha uygun fiyatlı ve otantik görünümlü konaklama tesisleri gezginlerin karşısına çıkıyor.

Eskiden kentteki ticari hayatın merkezinde yer alan Deira, halen gerek alışveriş yapmak gerekse de gündelik yaşamı gözlemlemek isteyen konuklarına cazip fırsatlar sunan sokak pazarları ile ünlü.

Bölgenin sınırları içerisindeki en eski mahallelerden biri olan Al Ras’ta konaklamayı tercih ederseniz, tatilinizi bu pazarların en ünlüleri olan Baharatçılar ve Altıncılar çarşılarına, Heritage Museum’a bir adım uzaklıkta geçirme imkânına kavuşursunuz.

Üstelik metroyu kullanarak dilediğiniz zaman kentin diğer önemli turistik bölgelerine ulaşabilirsiniz. Kentin kurulduğu yer olan Bur Dubai’ye gitmek içinse dere kenarındaki iskelelerden kalkan teknelere binebilirsiniz.

Nüfusunun büyük kısmını Dubai’ye çalışmak için gelen Asyalılar’ın oluşturduğu Deira’nın gözle görülür tek sorunu trafik. Dubai Havalimanı’na 10-15 dakika uzaklıktaki yerleşimden özellikle akşam saatlerinde kentin diğer popüler bölgelerine ulaşmak fazlasıyla zaman alabiliyor.

Yine de bu durumu alternatif ulaşım yöntemleri ile aşmak mümkün. Ayrıca yöresel lezzetleri tatma, otantik ürünleri satın alma ve en önemlisi Dubai kültürünü yakından tanıma fırsatı sunması, bölgeyi özellikle kente ilk defa seyahat edecek gezginler için cazip kılıyor.

Deira Bölgesindeki En Popüler Oteller

Rove City Centre (★★★) Havaalanına yakın, fitness merkezi ve yıl boyu hizmet veren açık havuz bulunan güzel ve ekonomik bir otel.

Hyatt Place Dubai Al Rigga (★★★★) Deira’nın kalbinde elverişli bir konuma sahip olan bu otel, Dubai’de nerede kalınır, eski şehirde, altın, baharat vb pazarlarına yakın bir konumda yer alan popüler bir tesis.


Sheraton Dubai Creek Hotel (★★★★★) Dubai Körfezi’nin kıyısındaki Deira’da 1. sınıf bir konuma sahip, lüks bir otel.Dubai'de faaliyet gösteren oteller hakkında detaylı bilgi edinmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayınız